Історико-архітектурні пам'ятки

Перелік пам’яток, що мають історичну, культурну, релігійну цінність по Державному Історико-культурному заповіднику і місту Острог 

  Пам’ятки в складі Державного Історико-культурного заповідника м.Острога

 

Вежа Мурована

Острог, вул. Академічна, 5

Пам’ятка замкової архітектури ХІV ст. єдиний в Україні, країнах СНД і Балтії зразок донжона (одновежового оборонно-житлового замку). В ХІV-ХVІІ ст. резиденція українського княжого роду Острозьких. Реконструйований в 1913-1916 рр. (архітектор В.Леонтович). З 1916 року музей. Експозиція з історії Острога та з образотворчого мистецтва (колекції іконопису ХV-ХVІІІ ст. портретного і пейзажного живопису ХVІІ-ХІХ ст., в т.ч. портрети князів Острозьких, скульптури ХVІІІ-ХІХ ст.) п’ятисвічник князя В.-К.Острозького 1975.  

 

Луцька надбрамна вежа

(Острог, вул. Папаніна, 7)

Пам’ятка міської оборонної архітектури ХVІ ст. З 1985 року – експозиція другого в Україні Музею книги та друкарства. Рукописні книги і кириличні стародруки, західноєвропейські стародруки, книги з бібліотеки Острозької слов’яно-греко-латинської академії ХVІ ст., колекції по мистецтву оформлення книги. Острозька Біблія 1581 року, московське «анонімне Євангеліє» 1554 року, рукописний пом’яник К.І.Острозького з Германського монастиря (1521 року).

 

Житловий будинок Шейненберга

(Острог, пр-т Незалежності, 45)

Пам’ятка міської архітектури ХІХ ст. З 1991 року – приміщення фондосховища історико-культурного заповідника. З 1997 – постійно діюча нумізматична виставка (оновлення у 2000 році) Острозькі монетно-речової скарби ХVІІ-ХХ ст., колекції монет, паперових грошей України, Російської імперії, СРСР, західноєвропейських країн. Виставка шат до ікон ХVІІІ-ХІХ ст.

 

Кругла (Нова) вежа

Острог, вул.Академічна, 5

Пам’ятка замокової архітектури ХVІ ст., ймовірно, робота Італійських архітекторів. Споруда високої естетичної довершеності, особливо ренесансовий аттик. На протязі 1990-х років проведено археологічні дослідження вежі, що дає можливість замовити проект реставрації і подальшої музеєфікації пам’ятки.

 

 

 

 

Татарська надбрамна вежа

Острог, вул.Татарська

Пам’ятка міської оборонної архітектури ХVІ ст. В районі вежі в ХVІ-ХVІІІ ст. були поселені татари-мусульмани з військового загону на службі князів Острозьких. Розроблено проект реставрації пам’ятки.

 

Богоявленський собор

Острог, вул.Академічна

Пам’ятка храмової архітектури ХV ст. відреставрована (із значним витратами) в 1891 року. В підземеллях в ХVІ-ХVІІ ст. була усипальниця князів острозьких. З 1907 року в храмі зберігається частка нощів преподобного Федора, князя (помер в ХV ст.) Переданий в користування громаді УПЦ. 

 

Успенський римо-католицький костел

Острог, вул. Кн.Острозьких, 3а

Пам’ятка храмової архітектури ХV-ХІХ ст. (остання перебудова в 1896 році, архітектор Б.Петровський). Бароковий вівтар ХVІІІ ст. В користування римо-католицької церкви.

 

 

б) Пам’ятки поза історико-культурним заповідником

 

Костел і монастир капуцинів

Острог, вул.Семінарська, 2

Пам’ятка храмово-монастирської архітектури ХVІ-ХVІІІ ст. (архітектор Павло Фонтана). До 1832 року – капуцинський католицький монастир. В 1860-1920 рр. – Кирило-Мефодіївське православне братство і жіноче училище при ньому. З 1994 року головний комплекс будівель Національного університету «Острозька академія». Музей спадщини Острозької академії.

 

Синагога

Острог, вул.Л.Українки

Пам’ятка європейської архітектури в Україні ХVІ-ХVІІ ст. В ХVІ-ХVІІІ ст. при синагозі працювала відома в Східній Європі вища равинська школа (єшива), равинами синагоги і ректорами єшиви були видатні вчені-талмудисти Соломон Лурія, Ісайя Горович, Самуїл Едельс (Маршує). Стан збереженості незадовільний.

 

Старий єврейський цвинтар

Поховання Острозьких євреїв у ХV-ХХ ст. Знесене наприкінці 1960-х рр. Цінні надгробки втрачені. Символічна могила Саму їла Едельса Острозька равина і ректора ешиви І-а третина ХVІІІ ст.

 

 

 

 

 

 

Острог - молодіжна столиця 2022
ОРГАНИ ВЛАДИ


 
МІСТА ПОБРАТИМИ

Місто побратим - Берунь

Місто побратим - Сандомир

Місто побратим - Гнев

Місто побратим - Моравський Берунь
 
БАНЕРИ
Національна служба здоров'я


covid19.com.ua


Золоті сторінки Рівненщини


Гід з державних послуг


Асоціація малих міст України






Національної дитяча гаряча лінія

Офіційний веб-сайт Державного реєстру виборців


Національний університет «Острозька академія»